Pirmoji totorių kūrybinė vasaros mokykla Trakuose

2014 m. birželio 19-27 d. Totorių kultūros centras kartu su Lietuvos totorių bendruomenių sąjunga Trakuose pirmą kartą surengė Totorių kūrybinę vasaros mokyklą. Joje dalyvavo vaikai nuo penkių iki trylikos metų, o taip pat jaunimas ir senjorai iš Vilniaus, Nemėžio, Keturiasdešimt totorių, Grigiškių gyvenviečių, Švenčionių, iš viso apie 50 žmonių.

Renginys vyko kempinge „Kempingas Slėnyje“. Ši vieta pasirinkta neatsitiktinai. Prieš keletą šimtmečių čia buvo totorių gyvenvietė.

Mokiniams buvo parengta įdomi ir įvairi programa. Jie ne tik susipažino su Volgos ir Krymo totorių folkloru, bet ir patys dainavo, šoko, mokėsi groti totorių nacionaliniais muzikos instrumentais.

Pamokas vedė patyrę pedagogai ir specialistai. Apie Volgos totorių folklorą pasakojo Kazanės valstybinės konservatorijos dėstytoja Lilija Ziganšina ir konservatorijos studentas Airatas Šafikovas. Krymo totorių šokių meno mokė Gazi konservatorijos (Turkija) dėstytojas Mustafa Arslanas, groti sazu – Savašas Jekidži, dare ir bavulu – Dženkas Giulchanas, smuiku – Jeminas Bejazčičekas. Groti totoriška armonika mokė Airatas Šafikovas, akordeonu – Zinaida Aleksandrovič. Totorių sekmadieninės mokyklos pedagogė Galija Fedosiuk mokė totorių kalbos senjorus.

O koks iš tavęs totorius, jei nemoki joti ant arklio ar šaudyti iš lanko. Buvo surengti jodinėjimo ir šaudymo iš lanko užsiėmimai. Beje, vaikai jodinėjo ir ant mažų poni.

Lietuvos totoriai aiškino totoriškos virtuvės paslaptis.

Mokyklos uždarymą vainikavo baigiamasis koncertas. Jame kalbėjo garbės svečiai: Turkijos ambasadorė Lietuvoje J.E. Aydan Yamancan, LR kultūros ministerijos Tautinių mažumų reikalų skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Paliukienė, Trakų rajono meras Vytautas Zalieckas, Trakų seniūnas Kęstutis Vilkauskas, Tautinių bendrijų tarybos pirmininkė dr. Galina Miškinienė.

Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas dr. Adas Jakubauskas ir Totorių kultūros centro vadovė Almira Trakšelienė mokyklos dalyviams įteikė Pirmosios totorių kūrybinės vasaros mokyklos baigimo diplomus.

Mokyklos organizatoriai dėkojo renginio rėmėjams ir partneriams: Kultūros rėmimo fondui, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai, Turkijos Respublikos ambasadai Lietuvoje, Plėtros ir bendradarbiavimo fondui “TIKA”, Vilniaus universitetui, Tautinių bendrijų namams, Junus Emre institutui, Gaziantepo universitetui, kempingui „Kempingas Slėnyje“, Trakų rajono savivaldybei, Trakų kultūros rūmams, Trakų istorijos muziejui, Kūno kultūros ir sporto departamentui, Lietuvos imtynių federacijai, VšĮ „Baltų amatai“, Žirgininkystės klubui „Perkūno žirgai“, Kęstučio Ligeikos įmonei „Saulės kvadratas“, Islamo kultūros ir švietimo centrui, Vilniaus totorių bendruomenės sekmadieninei mokyklai, UAB „Mano apdaila“, Ludse FighterShop.lt, UAB „Greita reklama“, mėnraščiui „Lietuvos totoriai“, mėnraščiui „Tatarskije vesti“ („Totorių žinios“).