Bulgarų tyrinėtojos Venetos Jankovos mokslinio darbo objektas Lietuvoje – Lietuvos totorių bendruomenės gyvenimas.
Veneta Jankova gyvena Bulgarijoje Šumeno mieste ir dėsto šio miesto universitete. Šumenas, senas istorinis miestas netoli Varnos ir Juodosios jūros, garsėja savo išskirtine praeitimi. Netoli nuo čia esama pirmosios Bulgarijos sostinės Pliskos ir antrosios – Preslavlio, daug istorinių vietų, menančių viduramžių bei Osmanų imperijos laikus. Tai – tikra Meka praeities istorinių paminklų tyrinėtojams bei turistams. Ko vertas vien unikalus, vienintelis toks pasaulyje raitelio atvaizdas, iškaltas uoloje – Madarskij konnik.
Venetą Jankovą kalbino Dana Kurmilavičiūtė apie ryškiausius Lietuvos totorių bruožus. Mokslininkė sakė: „Kalbėsiu ne iš mokslinių, o iš žmogiškųjų pozicijų. Labai didelį įspūdį man paliko draugiški Lietuvos totorių bendruomenės narių tarpusavio santykiai. Jie mane itin šiltai priėmė, įdomiai nušvietė savo tautos istoriją, gyvenimą Lietuvoje. Surinkau vertingos medžiagos, ir apskritai jaučiausi kaip namie. Man labai džiugu, kad šios tautos atstovai, per šitiek amžių išlaikę savitumą, tradicijas, neužmiršo savo šaknų, kad prisimena garbingus tėvynainių žygdarbius. Istorinė praeitis – svarbus ir jų dabartinio gyvenimo elementas. Lietuvos totoriai didžiuojasi esą didžių kovotojų palikuonys, džiaugiasi, kad jų protėvių ir tėvų indėlis mūšiuose dėl Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės yra tikrai didelis.
Kai atvykau į Lietuvą pirmąsyk, čia išbuvau dešimt dienų. Buvau atsivežusi iš anksto parengtas anketas, į kurių klausimus žmonės ir atsakinėjo. Lankiausi Keturiasdešimties totorių kaime, Trakuose, Nevėžyje, Raižiuose, Vilniuje. Iki šiol su didele šiluma prisimenu amžiną atilsį močiutę Aišą iš Keturiasdešimties totorių kaimo. Kiek daug vertingos informacijos ji man suteikė, kaip įdomiai apie savo gyvenimą papasakojo!“
Šaltinis: laikraštis „Lietuvos totoriai“ 164-166 numeris